Перейти до контенту

Батарейка

Оцініть статтю/Rate the article

Батарейка – це гальванічне джерело електричної енергії, згенерованої в результаті перетворення хімічної енергії.

Види батарейок

Види батарейок по складу

Види батарейок по розмірам

Утилізація батарейок

Батарейка складається з одного чи більше первинних елементів живлення являють собою контейнер, в якому знаходяться електроліт, що абсорбується активним матеріалом сепаратора, і електроди (анод і катод), тому вони називаються сухими елементами. Сухі елементи застосовуються при малих струмах і переривчастих режимах роботи. Цей термін використовується стосовно до всіх елементів, що не містить рідкого електроліту.

Тому ці елементи широко використовуються в побутових приладах, іграшках, системах сигналізації і ін.

Батарейка відноситься до первинних джерел струму тому що при виробленні електрики з хімічної реакції, анод, катод і електроліт незворотно змінюються, а самі батарейки є одноразового використання, і після розрядки їх належить утилізувати. 

Батарейки, порівняно з акумуляторами, мають більшу питому електричну ємність і мають меншу вартість, але вони одноразові та їх зарядка неможлива.

Види батарейок

Види батарейок по складу

Сольові батарейки

Марганцево-цинковий гальванічний елемент або елемент Лекланше. Перший марганцево-цинковий елемент був зібраний Жоржем Лекланше в 1865 році.

Катодом є діоксид марганцю в суміші з графітом, а електроліт – це розчин хлориду амонію, анод – металевий цинк. Така батарейка має низьку ємність та швидко само-розряджається, термін придатності сольових батарейок до 3-х років. Найдешевший вид батарейок.

Батарейка

Лужні батарейки

Марганцево-цинковий гальванічний елемент живлення з лужним електролітом. Принцип роботи яких пов’язаний з реакцією цинку з діоксидом марганцю (Zn/MnO2). 9 жовтня 1957 Люіс Урри, Карл Кордеш і П.А. Марсал подали в США патент  на лужну батарею з сухими елементами, він був наданий 15 листопада 1960 року і переданий Union Carbide Corporation. Термін придатності —  3-5 років. Основні недоліки — вартість вища ніж сольових батарейок.

Батарейка

– Літієві батарейки

Найбільш поширений і вивчений з літієвих батарей тип, який має твердий позитивний електрод, виготовлений з термообробленого діоксиду марганцю MnO2. В результаті реакції розряду утворюється оксид літію. Цей тип батарейок в найменуванні має букви СR. Напруга становить 3 вольти. Батарейки зберігають працездатність до десяти років, можуть віддавати великий струм і мають значну ємність. Вони дорожчі, ніж всі перераховані вище аналоги.

Батарейка

Види батарейок за розміром

Батарейки можуть мати циліндричну, круглу, прямокутну форму.  Сьогодні найпоширенішими є такі розміри:

Циліндричні батарейки:

– АА або пальчикові (R6, LR6, HR).

Батарейка

– AAA або мізинчикові (R03, LR03, FR03, HR03). Версія АА зі зменшеними розмірами корпусу.

Батарейка

– AAAA (LR61, R8D425). Наймініатюрніші серед батарейок А-типу.

Батарейка

A23

Батарейка

– СR2

Батарейка

– D (R20, LR20, HR20). Мають найбільшу ємність

Батарейка

– C (R14, LR14, HR14). Габарити менші, ніж у D.

Круглі батарейки:

–  CR2016, CR2025, CR2032 — мініатюрні вироби, виконані за літієвою технологією. Перші дві цифри маркування вказують на діаметр, а інші — висоту. Наприклад: CR2016 – діаметр 20 мм, а висота 1.6 мм.

LR41 — алкалінові батарейки.

– LR44

Прямокутні батарейки:

– Крона (6F22, 6LR61, PP3) — батарейки з напругою 9 V.

Утилізація батарейок

На кожному елементі живлення є знак, що забороняє викидати використану батарейку в загальний сміттєвий контейнер. Використана батарейка – це небезпечний хімічний об’єкт. Батарейки містять важкі метали (кадмій, свинець, ртуть, літій тощо). Ці хімічні елементи забруднюють навколишнє середовище. За твердженням фахівців, викинута пальчикова батарейка забруднює близько 20 м2 ґрунту та отруїти до 300 літрів води.

Зберігати вдома не рекомендується, бо відбувається виділення небезпечних речовин в повітря.