Перейти до контенту

Ефект Доплера

Ефект Доплера

Ефект Доплера – це зміна частоти хвилі, яку реєструє приймач, викликана переміщенням джерела або приймача. Це явище пояснює, чому звук чи світло можуть змінювати свою частоту або колір, коли джерело чи спостерігач рухається. Ефект названий на честь австрійського фізика Крістіана Доплера. Виходячи з власних спостережень за хвилями на воді, Доплер припустив, що подібні явища відбуваються …

Закон Бойля-Маріотта

Закон Бойля — Маріотта

Закон Бойля-Маріотта – один з основних газових законів, який описує поведінку газу під час ізотермічного процесу, тобто за постійної температури. Формулювання При постійній температурі й масі газу добуток тиску газу на його об’єм постійний. Математичний запис P₁V₁ = P₂V₂ де: Оскільки об’єми та відповідні їм тиски були вибрані довільним чином, то можна записати закон Бойля-Маріотта …

Дюралюміній

дюралюміній

Дюралюміній – це загальна назва групи високоміцних алюмінієвих сплавів з добавками міді, магнію і марганцю. Основними легуючими елементами в ньому являються мідь (4,4%), магній (1,5%), марганець (0,6%) і алюміній (93,5%) за масою. Типове значення границі текучості становить 450 МПа, однак залежить від складу та термообробки. Дюралюміній розроблений німецьким інженером-металургом Альфредом Вільмом, співробітником металургійного заводу Dürener …

Торф

Торф

Торф – це природний матеріал, який утворюється в результаті розкладання органічних решток рослин у вологому, кислому середовищі. Процес утворення торфу відбувається в умовах низького рівня кисню, що забезпечує збереження органічної речовини від повного розкладання. Торф є першою стадією перетворення рослинного матеріалу на вугілля. Властивості торфу Властивості торфу залежать від виду торфу, ступеня розкладу, зольності, вологості, …

Майтнерій

Майтнерій

Майтнерій – це хімічний елемент із символом Mt та атомним номером 109. Це штучно синтезований елемент, який не зустрічається в природі. Він був вперше штучно синтезований у 1982 році бомбардуванням ядер 209Bi з ядрами 58Fe через реакцію 209Bi + 58Fe → 266Mt + n на прискорювачі UNILAC, групою німецьких учених на чолі з Петером Армбрустером та Готтфрідом Мюнценбергом у Центрі дослідження …

Діоксид вуглецю

Діоксид вуглецю

Діоксид вуглецю – це хімічна сполука з формулою CO2. Він являє собою безбарвний, нетоксичний газ без запаху, який є важчим за повітря приблизно в 1,5 рази. Цей газ є нормальним компонентом атмосферного повітря і виникає в результаті дихання та горіння органічних речовин. Інші назви: Фізичні властивості вуглекислого газу 1. Стан 2. Молекулярна маса: 44,01 г/моль …

Ядро атома

Ядро атома

Ядро атома – це центральна частина атома, в якій зосереджена майже вся маса атома. Ядро атома складається з протонів і нейтронів, які називаються нуклонами. Атом — електронейтральна частинка, тому число електронів в ньому дорівнює числу протонів. Ядро атома утримується разом силами ядерного притягання, які діють між протонами і нейтронами. Сила ядерного притягання є дуже сильною, …

Закони Ньютона

Закони Ньютона

Закони Ньютона — це фундаментальні закони фізики, сформульовані вченим Ісааком Ньютоном в XVII столітті. Ці закони дали початок класичній механіці та стали основою для розуміння руху та взаємодій тіл. Ось суть трьох законів Ньютона: Перший закон Ньютона, також відомий як закон інерції, стверджує, що тіло зберігає свій стан спокою або рівномірного прямолінійного руху, поки на …

Пропанол

Пропанол

Пропанол — це одноатомний спирт, який включає структурні ізомери: пропан-1-ол (нормальний пропанол), пропан-2-ол (ізопропанол або ацетонітрил). Пропан-1-ол (n-пропанол) Назва “пропанол” зазвичай означає саме пропанол-1, оскільки існують й інші ізомери пропанолу (наприклад, пропанол-2), але саме перший варіант є найпоширенішим та найважливішим з промислової точки зору. Хімічна формула: C3H7OH Хімічні властивості Фізичні властивості Застосування Пропан-2-ол (ізопропанол або …

Спирти

Спирти

Спирти – це органічні сполуки, що містять одну або більше гідроксильних груп, безпосередньо зв’язаних із насиченим атомом Карбону. Залежно від кількості гідроксильних груп спирти поділяються на одноатомні (метанол, етанол, пропанол тощо), двоатомні (етиленгліколь, гліцерол тощо) та багатоатомні (поліетиленглігколі, поліефіри тощо). Спирти, як і вуглеводні, утворюють гомологічні ряди. Кожний наступний член цього ряду відрізняється від попереднього …