Перейти до контенту

Пояс Койпера

5/5 - (1 vote)

Пояс Койпера – це велика область у зовнішній частині Сонячної системи, що простягається від орбіти Нептуна на відстані приблизно 30 астрономічних одиниць (а.о.) до приблизно 50 а.о. від Сонця.

Пояс Койпера

Об’єкти пояса Койпера

Пояс Койпера складається переважно з замерзлих летких речовин, таких як метан, аміак і вода. Ці льоди дуже леткі, що означає, що вони легко випаровуються при нагріванні. Це робить об’єкти в поясі Койпера дуже темними, оскільки їх поверхні вкриті темним пилом і льодом.

До найвідоміших об’єктів поясу Койпера належать карликові планети, такі як Плутон, Хаумеа, Макемаке й Ерида. Крім них, в поясі знаходиться велика кількість менших тіл, відомих як транснептунові об’єкти.

Відкриття

Пояс Койпера іноді називають поясом Еджворта-Койпера на честь астрономів Кеннета Еджворта та Джерарда Койпера. Однак пояс відкрили зовсім не вони.

Ідея про те, що за орбітою Нептуна існує диск крижаних об’єктів, з’явилися ще в першій половині 20 століття. З моменту відкриття Плутона в 1930 році вчені припускали, що поряд з ним можуть бути інші подібні небесні тіла. У 1943 році ірландський астроном Кеннет Еджворт припустив, що у зовнішній області Сонячної системи розташовується велика кількість порівняно невеликих небесних тіл. Це був його єдиний внесок у відкриття пояса Койпера. Потім, у 1951 році, голландський астроном Джерард Койпер висунув аналогічну гіпотезу, припустивши, що за межами Нептуна має бути пояс невеликих об’єктів.

Міркування про гіпотетичний пояс крижаних тіл тривали десятиліттями.

Тільки в 1992 році, після п’яти років пошуків, астрономи Девід Джуїтт і Джейн Лу нарешті виявили перший об’єкт у поясі Койпера – 1992 QB1 (пізніше названий 15760 Альбіон). Через півроку вони знайшли другий об’єкт – 1993 FW.

Перші докладні зображення поясу Койпера були отримані космічним апаратом “Нові Горизонти” (New Horizons), який пролетів повз Плутон у 2015 році і пізніше, в 2019 році, досліджував інший об’єкт поясу Койпера, Аррокот (раніше відомий як Ультіма Туле).