Перейти до контенту

Газові гіганти

Оцініть статтю/Rate the article

Газові гіганти – це великі планети, які переважно складаються з газів, таких як водень та гелій, а більш важкі елементи становлять від 3 до 13 відсотків маси й не мають твердої поверхні.

Найбільший відомий газовий гігант наразі — це DENIS-P J082303.1-491201 b, виявлений у серпні 2013 року.

Газові гіганти Сонячної системи:

Уран та Нептун також класифікують як крижаних гігантів.

Газові гіганти

Формування та будова газових гігантів

Газові гіганти не мають твердої поверхні. Натомість вони складаються з щільної атмосфери, яка поступово стає рідкою, коли ви опускаєтеся глибше в планету. Ядро газового гіганта, ймовірно, тверде, але воно дуже гаряче і занаходиться під високим тиском.

Газові гіганти мають багато супутників. Ці супутники можуть бути кам’янистими, крижаними або сумішшю того й іншого. Деякі з супутників газових гігантів навіть більші, ніж планети земної групи, такі як Титан, супутник Сатурна.

Класифікація

Зазвичай поділяють газових гігантів на «холодні юпітери» та «гарячі юпітери», але також існує система класифікації за Сударським. Вона ділить газові гіганти на п’ять класів з огляду на температуру і, отже, хімічний склад верхніх шарів.

Холодний юпітер

Холодний юпітер — клас екзопланет-гігантів з масою близькою до маси Юпітера і знаходяться на такій відстані від своєї зірки, що більшу частину тепла планета отримує в результаті внутрішніх процесів, а не від зірки.

Типовими представниками планет є Юпітер і Сатурн в Сонячній системі.

Гарячі юпітери 

Гарячі юпітери — клас екзопланет, що обертаються на відстані менше 0,15 а.о. від материнської зорі, тобто на порядок ближче, ніж Меркурій від Сонця.

Наприклад: EPIC 212803289b, TrES-2 b

Газові гіганти за Сударським

В класифікації екзопланет за Сударським газові гіганти, згідно з моделями їх атмосфер, розділяються на 5 основних типів:

  1. Аміачні хмари;
  2. Водяні хмари;
  3. Чисті;
  4. Лінії поглинання лужних металів;
  5. Силікатні хмари.

В Сонячній системі під класифікацію Сударського підпадають тільки Юпітер та Сатурн (обидва належать до класу I). Під класифікацію Сударського не підпадають планети земної групи, як Земля, HD 85512 b (3.6 маси Землі), OGLE-2005-BLG-390Lb (5.5 маси Землі); та крижані гіганти, як Уран (14 мас Землі) і Нептун (17 мас Землі).