Перейти до контенту

Чумацький Шлях

Оцініть статтю/Rate the article

Чумацький Шлях, також Молочний Шлях – це галактика, в якій розташована наша Сонячна система. Вона належить до спіральних галактик з перемичкою. Чумацький Шлях є однією з мільярдів галактик у Всесвіті.

  • Тип галактики: Спіральна галактика
  • Розміри:
    • Радіус зоряного диска: близько 16 кілопарсек
    • Повна маса з урахуванням темної матерії: близько 6,82 × 1011 мас Сонця
  • Вік галактики: Приблизно 13,61 мільярдів років
Чумацький Шлях

Вважається, що Чумацький Шлях містить від 100 до 400 мільярдів зірок.

Сонячна система, до якої належить Земля, розташована в Чумацькому Шляху приблизно на 27 000 світлових років від центру галактики і рухається навколо центру зі швидкістю 220 км/с

Походження назви

Українська назва Чумацький Шлях теж заснована на легенді про те, що колись чумаки їздили по сіль до Крим,у орієнтуючись за нічним небом.

В стародавньому Римі та Греції Чумацький Шлях називали молочною рікою, звідси найбільш популярна у світі назва — Молочний Шлях.
В Індії наша галактика називається Акаша Гангу, що з санскриту перекладається, як «Ганг небес».
За древнім китайським міфом боги підняли річку на небеса, тому у Китаї нашу галактику називають «Срібна річка».

Структура

Зорі у нашій Галактиці зосереджені переважно у диску. Крім того, у Галактиці є балдж середніх розмірів і розкриті спіральні рукави, а також помірно виражений бар (перемичка, яка проходить через центр деяких спіральних галактик, та від якої відгалужуються галактичні рукави).

Чумацький Шлях

Диск

Це плоский, обертовий диск, що містить більшу частину зірок, газу і пилу галактики. Диск — основна складова нашої Галактики за вмістом зоряної маси.

Зоряне гало

Це сферична область навколо диска, яка містить меншу кількість зірок, що рухаються по випадкових орбітах. Гало простягається набагато далі за диск, на відстань близько 1 мільйона світлових років від центру галактики.

Ядро

Це щільна область здебільшого старих зірок, розташована в самому центрі галактики. Опуклість має діаметр близько 10 000 світлових років і містить надмасивну чорну діру з масою близько 4 мільйонів разів більшу за масу Сонця.

Кулясті скупчення

Кулясті скупчення мають близьку до сферичної форми і містять велику кількість зір: від тисяч до мільйонів, а їхні розміри становлять від 3 до 100 парсеків. Найяскравіше кулясте скупчення Чумацького Шляху, Омега Центавра

Спіральні рукави

Є чотири основні спіральні рукави, що простягаються від диска. Вони містять більшість молодих зірок, газ і пил. Спіральні рукави закручені навколо центральної опуклості і мають довжину близько 70 000 світлових років.

Вважається, що в Чумацькому Шляху чотири великі спіральні рукави: два головні — рукав Щита-Центавра і рукав Персея, і два вторинних — рукав Косинця-Зовнішній і рукав Стрільця-Кіля