Перейти до контенту

Хромосфера

Оцініть статтю/Rate the article

Хромосфера – це шар атмосфери Сонця, що розташований над фотосферою і під короною.

Назва “хромосфера” походить від грецького слова “χρῶμα” (chrōma), що означає “колір”, оскільки цей шар часто має червонуватий колір, помітний під час сонячних затемнень.

Хромосфера

Температура в хромосфері змінюється з висотою: вона становить приблизно 4,500 К біля нижньої межі і підвищується до близько 25,000 К у верхній частині. Це означає, що температура хромосфери збільшується з висотою, на відміну від фотосфери, де температура знижується з висотою.

Хромосфера має товщину приблизно 2,000-3,000 кілометрів. Вона тонша за фотосферу, але складніша за структурою.

Хромосфера досить неоднорідна і має вигляд довгастих витягнутих язичків або зубчиків спікул, що мають довжину близько 10 тис. км і вигляд палаючої трави. Спікули викидаються з нижньої хромосфери зі швидкістю до 30 км/с з часом життя в кілька хвилин. О›дночасно на Сонці існує до 20 тис. спікул.

На краю сонячного диска добре видно протуберанці – це гігантські арки або виступи, що ніби спираються на хромосферу. Протуберанці добре видно під час сонячних затемнень, коли місяць закриває яскраву фотосферу.

Зміни протуберанця, що спостерігався протягом кількох годин.

Хромосфера є важливим шаром для вивчення, оскільки вона дає інформацію про магнітну активність Сонця. Магнітне поле Сонця постійно змінюється, і це призводить до утворення в хромосфері таких явищ, як сонячні плями, сонячні спалахи та викиди корональної маси.