Види освітлення:
Це штучні види освітлення, яке використовується для освітлення приміщень при недоліку природного освітлення.
Загальне освітлення
Загальне рівномірне освітлення.
Світло в приміщенні розподіляють рівномірно на всю площу. Світильники розміщуються на однаковій відстані один від одного. Якщо джерело світла локалізовано в одній точці, тоді в якійсь частині буде яскравіше, втім в будь-якому випадку приміщення освітлено без різких перепадів.
Загальне локалізоване освітлення
Світильники розміщуються з урахуванням розташування робочих місць. Яскравість світла буде максимальною біля робочих місць.
Місцеве освітлення
Це освітлення при якому джерела світла локалізуються на певній ділянці, наприклад настільний світильник на робочому столі. Використання тільки місцевого освітлення у промислових зонах забороняється оскільки різниця між освітленістю може спричинити нещасний випадок і знизити продуктивність.
Переносне місцеве освітлення
Використовується для виконання разових або періодичних робіт, де не вигідно розміщувати світильники на постійній основі.
Комбіноване освітлення
Варіант де використовується загальне та місцеве освітлення. Саме таке освітлення зустрічається найчастіше. Застосовується для створення досить високих рівнів освітленості для робіт високої точності.
Аварійне освітлення
Освітлення безпеки
Такий різновид освітлення призначений для продовження робочого процесу в разі аварії. Освітлення безпеки використовується не на всіх підприємствах, а, якщо бути точніше, в меншій частині закладів застосовується освітлення безпеки.
Якщо порушення в роботі світла з подальшим його відключенням або неполадки в обслуговуванні освітлювального обладнання може призвести до вибуху, пожежі, випустити якої-небудь речовини, наприклад, газ, який може отруїти людину, тоді використовується такий тип освітлення. Це освітлення використовують на підприємствах в яких неприпустимо припинення робіт.
Освітлення безпеки повинно створювати мінімальну освітленість, що становить 5% від освітленості, яка нормується для робочого освітлення, але не меншу за 2 лк усередині споруд і не меншу за 1 лк – для території.
Евакуаційне освітлення (аварійне освітлення для евакуації)
Освітлення для евакуації людей із приміщення при аварійному відключенні робочого освітлення. Евакуаційне освітлення призначене для забезпечення простого орієнтування персоналу і відвідувачів будівлі на період аварійної ситуації, щоб вони могли безпечно для життя і здоров’я покинути його за передбаченими для цього маршрутами.
Евакуаційне освітлення в приміщеннях або в місцях виконання робіт поза будинками слід передбачати:
– у місцях, небезпечних для проходу людей;
– у проходах і на сходах, які використовуються для евакуації людей, при чисельності евакуйованих понад 50 осіб ;
– по основних проходах виробничих приміщень, в яких працює понад 50 осіб;
– на сходових клітках житлових будинків заввишки 6 поверхів і більше;
– у виробничих приміщеннях з постійно працюючими в них людьми, де вихід людей із приміщення при аварійному відключенні нормального освітлення пов’язаний з небезпекою травмування при продовженні роботи виробничого устаткування;
– у приміщеннях громадських і допоміжних будинків промислових підприємств, якщо в приміщенні можуть перебувати одночасно понад 100 осіб ;
– у виробничих приміщеннях без природного світла.
Охоронне освітлення.
Освітлення уздовж межі території, що охороняється в нічний період. Освітленість повинна бути не менше 0,5 лк на рівні землі в горизонтальній площині або на рівні 0,5 м від землі на одному боці вертикальної площини, яка перпендикулярна до лінії межі.
Чергове освітлення.
Освітлення в неробочі години.
Світильники які рекомендується застосовувати для аварійного освітлення:
– Світлодіодні світильники;
– Люмінесцентні лампи;
– Розрядні лампи високого тиску, але тільки якщо вони будуть миттєво вмикатися і швидко запалюватися після нетривалого відключення.
Лампи розжарювання не рекомендовані їх застосовують, тільки якщо не можна вдатися до інших варіантів.
Tweet