Перейти до контенту

Led освітлення

Оцініть статтю/Rate the article

Led освітлення засноване на використанні світлодіодів (LED англ. Light-emitting diode) в якості джерела світла.

Що таке світлодіоди і як вони працюють?

LED – позначає світловипромінювальних діод. Світлодіодні світильники виробляють світло на 90% ефективніше, ніж лампи розжарювання.

Як вони працюють?

 Електричний струм проходить через мікрочіп, який висвітлює крихітні джерела світла, які ми називаємо світлодіодами, і в результаті виходить видиме світло. Щоб запобігти проблемам з продуктивністю, тепло, що виділяється світлодіодами, поглинається радіатором.

Детальніше про світлодіоди

Як створюють біле світло світлодіодами.

Існує чотири способи для створення білого світла світлодіодами. Один з них – це змішування випромінювання трьох або більше кольорів, наприклад червоного, синього та зеленого кольорів.

Другий та третій спосіб – це змішування блакитного випромінювання світлодіода та жовтого або зеленого або зеленого та червоного люмінофора через яке проходить блакитне випромінювання. На рисунку зображено отримання білого світла за рахунок кристала синього світлодіода і нанесеного на нього шару люмінофора.

Це найпростіший та економічний спосіб.

Четвертий спосіб – змішування трьох люмінофорів які збуджуються ультрафіолетовим випромінюванням. На рисунку зображено отримання світла з рахунок ультрафіолетового світлодіода та RGB-люмінофора.

Типи світлодіодів

 Два основних типи світлодіодів – це світлодіоди індикаторного типу і світлодіоди освітлювального типу.

Світлодіоди індикаторного типу, як правило, недорогі, малопотужні світлодіоди, які підходять для використання тільки в якості індикаторних ламп на панельних дисплеях і електронних пристроях або для підсвічування приладів в автомобілях і комп’ютерах.

Світлодіоди освітлювального типу – це міцні високопотужні пристрої, здатні забезпечувати освітлювання. Всі світлодіоди освітлювального типу мають однакову базову структуру. Вони складаються з напівпровідникового чіпа (або кристала), підкладки, яка підтримує кристал, контактів для подачі живлення, сполучного проводу для підключення контактів до кристалу, радіатора, лінзи і зовнішнього кожуха.

У чому різниця між лампою і світильником?

 Що таке світлодіодні світильники?

 Світильники представляють собою комплектні світлодіодні блоки з вбудованою світлодіодним лампою і драйвером. Ці окремі блоки розроблені для швидкої і простої установки і відомі своєю надійністю.

 Лампа – це джерело світла, а світильник – це корпус в який встановлюється лампа. Лампа повинна бути підключена до світильника, щоб забезпечити світло.

Світильники бувають як з вмонтованими незмінними світлодіодами які ще називають світлодіодними матрицями, або світильники в які вкручують лампочки в одному світильнику може бути декілька ламп.

Вибір LED світильника чи лампи.

Якщо у вас вже є світильники  і вам хочеться замінити їх на світлодіодні світильники або лампи в світильник то простіше підібрати аналог.

Більшість виробників завжди вказує еквівалент потужності лампи розжарювання або люмінесцентних ламп. Але якщо у разі виробник не вказав еквівалент, то можна обчислити його, розділивши потужність замінної лампи розжарювання на 8 або розділити на 2 для заміни люмінесцентних ламп на LED.

Наприклад:

Світлодіодний аналог лампи розжарювання на 80 Ват – це 10 Ват (LED)

Якщо ви бажаєте встановити led освітлення з нуля, тоді його варто розрахувати.

Розрахунок led освітлення

Спочатку необхідно вирішити яка освітленість потрібна для певного приміщення. (таблиця)

Кабінети і робочі кімнати300 (лк)
Проектні зали, креслярські бюро500 (лк)
Макетні, столярні та ремонтні майстерні300 (лк)
Зали засідань 300 (лк)
Спальні150 (лк)
Кухня150 (лк)
Коридори, ванні, туалети150 (лк)
Сходи150 (лк)

Після того як обрали необхідну освітленість необхідно розрахувати світловий потік світильника чи лампи.

F-світловий потік (лм);

E (лк)- мінімальна освітленість, взята  за нормами . Це показник якому повинні відповідати офісні та інші будівлі, їх можна знайти у вітчизняних і міжнародних нормах (Наприклад ДБН В.2.5-28-2006);

Z – коефіцієнт мінімальної освітленості. 1,1 – для лінійних led; 1,15 – для точкових led.

 S– площа (м2);

Кз – коефіцієнт запасу

Таблиця вибору коефіцієнта запасу

ПРИМІЩЕННЯПРИКЛАД ПРИМІЩЕННЯКз
Запиленість понад 5 мг / м3Цементні заводи, ливарні цехи і т. П.

1,5
Дим, кіптява
1-5 мг/м3
Ковальські, зварювальні цехи і т. П.1,3
Менше 1 мг / м3
Значна концентрація парів кислот і лугів
Інструментальні, складальні цехи
Цехи хімічних заводів, гальванічні цехи
1,1; 1,5
Запиленість значно менше 1 мг / м3, відсутність парів кислот і лугівЖитлові, адміністративні та офісні і т.п. приміщення1; 1,1


n – коефіцієнт використання – відношення потока який падає на освітлювальну поверхню до потоку який випромінює світильник. Вибирається в залежності від коефіцієнту відбиття поверхонь, типу обраного світильника та індексу приміщень (і).

Розраховуємо індекс приміщення:

А – довжина приміщення

В – ширина приміщення

Нр – висота світильника над робочою поверхнею

Нр= Н – hзв – hр

hзв – висота звисання світильника

 hр – висота робочої поверхні

Н – висота приміщення.

Обираємо коефіцієнт відбиття поверхонь:

Для світлих адміністративно – конторських приміщень: rп= 70%, rс= 50%, rр= 30%.

Для виробничих приміщень з незначними пиловиділеннями: rп=50%, rс= 30%, rр= 10%.

Для запорошених виробничих приміщень: rп= 30%, rс=10%, rр= 10%.

Після того як обрано коефіцієнт відбиття поверхонь ( rп, rс, rр. ) та розраховано індекс приміщення (і) по таблиці визначаємо n – коефіцієнт використання.

Коефіцієнт відбиття поверхоньІндекс приміщень (і)
rп0.50.60.70.80.91.01.11.251.51.752.02.253.03.54.05.0
70%50%30%0.280.330.370.400.440.460.480.510.550.580.600.620.660.670.690.73
50%30%10%0.250.310.350.380.410.430.450.480.510.540.560.580.620.640.650.68
30%10%10%0.220.280.320.350.380.400.430.450.490.520.540.560.590.610.630.65

Після того як вирахувано яку кількість світлового потоку взагалом нам потрібно вирахувати кількість ламп або світильників.

Обираємо кількість ламп в світильник або кількість світильників з вмонтованими світлодіодами.

Для підбору можна використовувати формулу:

N = F / Fл

 N-кількість ламп або кількість світильників в з вмонтованими світлодіодами.

 F – потрібна кількість світлового потоку, яка була розрахована вище.

Fл – світловий потік однієї лампи або одного світильника з вмонтованими світлодіодами.

Для рівномірного розподілу світла краще мати декілька джерел світла. Відстань між світильниками повинна бути однакова як і світильника до стіни для запобіганню тіньових ям. Якщо світильник один він має знаходитись сторого по середині.

Енергоефективність

Світлодіоди – це екологічне рішення. Світлодіоди витрачають на 90% менше енергії в порівнянні з традиційними лампами при однаковому світловому потоці.

Кожен електричний побутовий, промисловий прилад, а також лампочки та світильники споживають електроенергію. Світильники та лампочки споживають близько 20% всієї електроенергії в будинку. При встановленні лед освітлення ви вже почнете економити.

Світлодіодні лампи та світильники мають клас енергоефективності А.

Згідно із Директивою Європейського Союзу 2010/30/ЕС  було введено маркування для більшості побутових приладів щодо їх енергоефективності. Енергоефективність позначається класами від А до G. При цьому клас А позначає найвищу енергоефективність, а G — найнижчу.

Розшифровується дане маркування легко: чим ближче буква до початку алфавіту, тим ефективніше енергоспоживання приладу. Згодом довелося виключити з більшості категорій символи E, F і G, зважаючи на їх відхід з ринку через високе енергоспоживання і ввести декілька нових індексів: A+, A++ A+++, визначають прилади з максимальною енергетичною ефективністю.

Виробники зобов’язані вказувати енергоефективність приладу.

 Де можна використовувати led освітлення?

Широкий асортимент доступних світлодіодних світильників означає, що вони підходять для самих різних ситуацій. Світлодні світильники часто використовуються в: коридори будинки ванні кімнати парковки готелі офіси гаражі майстерні фабрики.

Переваги Led освітлення:

  • Надзвичайно надійні.
  • Високий рівень яскравості
  • Значна економія енергії – до 90%

Недоліки Led освітлення

Ну і, звичайно ж, неможливо згадати про недоліки світлодіодного освітлення. І, що не дивно, але вони є. Основним недоліком вважається вартість світлодіодних ламп, яка в рази перевищує вартість ламп розжарювання.

Світлодіодні лампи не можуть працювати при температурі навколишнього середовища вище 100 °C