Перейти до контенту

Цоколь

Оцініть статтю/Rate the article

Цоколь – це частина лампи, за допомогою якої до неї підводиться електричний струм і лампа кріпиться в патроні світильника.

У різних світильниках використовуються різні типи цоколів, а в кожен патрон можна встановити тільки лампу з тим цоколем, який вказаний в супровідній документації. Лампа з неправильно підібраним цоколем просто не встановиться в світильник і не буде працювати. Дійсно, у багатьох ламп є свій унікальнікалий цоколь. Це запобігає їх використання в світильниках, які можуть мати більш високу потужність, поширювати сильне тепло і навіть стати причиною загоряння.

Тип цоколя

Перша буква в назві цоколя визначає його тип цоколя. Згідно буквеної маркування, до типам цоколів відносяться:

– E – різьбовій цоколь Едісона;

– G – штирьковий цоколь;

– R – цоколь з ущільнюючими контактами;

– B – штифтовий цоколь (байонет).

Код розміру простий: буква позначає форму або тип цоколя, за якою слідує цифра, що позначає діаметр ковпачка.

Цоколь «E» 

Означає Едісона, винахідника цього типу цоколя на початку двадцятого століття. Ці лампи мають гвинтовий цоколь. Тому їх можна прикрутити. Різьбовій цоколь Едісона E. Як випливає з назви, цей вид цоколя був винайдений Томасом Едісоном. Його зручність полягає у швидкій установці лампи в світильник шляхом вкручування в патрон.

Маркування Exx вказує на розмір в міліметрах. Він був розроблений, запатентований в 1881 році і ліцензований в 1909 році під торговою маркою General Electric Mazda. Лампи мають з праве різьблення, металеві підстави (ковпачки) які вгвинчуються в відповідні різьбові патрони.

Для ламп, що живляться змінним струмом, різьблення зазвичай з’єднується з нейтраллю, а контакт на нижньому кінці цоколя з’єднується з фазою.

цоколь

Тип цоколя E27

Найбільш частими моделями являються E27 – стандартний побутовий цоколь радянських і європейських лампочок 220 В. Діаметр 27 мм. E26 і E27 зазвичай взаємозамінні, як і E39 і E40, тому що різниця в зовнішньому діаметрі різьблення становить всього 1 мм.

Тип цоколя E14

Малий цоколь; цоколь ламп типу «міньйон». Лампа з цоколем Е14 має цокольне з’єднання діаметром 14 мм, і висотою 26 мм.

У країнах, які використовують 220-240 В мережу змінного струму, стандартні розміри E27 і маленькі E14 є найбільш поширеними розмірами з гвинтовим кріпленням і поширені в континентальній Європі і Китаї. З напругою 120 В Північній Америці, з в напругою 100 В Японії з і на напругою 110 В Тайвані з стандартним розміром лампи загального призначення є E26. В силу своєї популярності, зараз ці цоколі знаходять застосування не тільки в лампах розжарювання, а й в таких, як люмінесцентні, енергозберігаючі, світлодіодні та інші.

Цоколь «B» 

Означає багнет. З історичної точки зору форма цієї  лампи нагадує довгий ніж, який колись прикріплювали до кінця гвинтівки, звідси і назва «багнет». Корпус даного цоколя оснащений спеціальними штифтами для установки в патрон. Цифри в маркуванні вказують зовнішній розмір цоколя в міліметрах. Його особливістю є наявність несиметричних бічних контактів, які фіксують лампу в патроні строго заданим чином для фокусування світлового потоку.

цоколь

Цоколь «GU»

Припускають, що ця конкретна лампа оснащена компонентом, підтримуваним світильником. Спочатку ці лампи були скляними, тому буква «G» збереглася. У штирьковому цоколі лампа з’єднується з патроном шляхом вставляння спеціальних штирів в призначені для них роз’єми. Цифри в маркуванні після букви вказують відстань між центрами штирьків, якщо їх два, або діаметр кола, на якій штирі розташовані, якщо їх три і більше. Додаткові літери U, X, Y, Z визначають модифікацію всієї конструкції. Буква U ставиться в енергозберігаючих лампах, буква X – в точкових світильниках з направленим світлом. Цоколі GY і GZ зустрічаються рідко і тільки в лампах спеціального призначення. Всі ці цоколі не взаємозамінні.

цоколь

 Цоколь з втопленим контактом R.

Такий цоколь використовується досить рідко, в основному в деяких видах кварцових галогенних ламп і в світильниках з яскравим світловим потоком. Цифри в маркуванні вказують повну довжину лампи в міліметрах, а мала літера після – кількість контактів. Параметри цоколя R7s означають, що довжина лампи становить 7 мм і вона має 1 контакт.

цоколь