Лічильник електроенергії – це електровимірювальний прилад, призначений для обліку витрат електричної енергії (зазвичай у кВт·год або А·год).
Кіловат-година (кВт⋅год, англ. kW⋅h або kW h) — позасистемна одиниця вимірювання кількості виробленої, або спожитої енергії, а також виконаної роботи. Використовується переважно для вимірювання споживання електроенергії у побуті
Якщо прилад споживає 440 Вт та працює щодня 8 годин в місяць :
440 Вт = 0.44 кВт
0.44 кВт × 8 год × 30 днів = 105.6 кВт⋅год
Без лічильників електроенергії не обходиться робота жодного електрифікованого об’єкта, будь-то, приватний будинок чи промислове підприємство.
Види лічильників електроенергії
Лічильники електроенергії можна класифікувати за типом підключення за типом вимірюваних величин і типом конструкції.
За типом вимірювальної величини
- Однофазні (Вимір змінного струму 220 В, 50 Гц)
- Трифазні (Вимір змінного струму 380 В, 50 Гц).
За типом підключення
За типом підключення всі лічильники поділяють на прилади:
- прямого включення в силове коло
Однофазний лічильник
Трифазний лічильник
- трансформаторного включення, що підключаються до силового кола через спеціальні вимірювальні трансформатори.
Електролічильник підключений не в розрив мережевих дротів, а до вторинних обмоток ТТ, які позначені як И1, И2. А в цей самий розрив підключені первинні обмотки трансформатора (на схемі Л1, Л2).
- Л1 – на вхід живильної лінії;
- Л2 – вихід на навантаження;
- И1 – на вхід лічильника;
- И2 – вихід лічильника
За типом конструкції:
Індукційний лічильник електроенергії
Спосіб дії індукційних приладів обліку, полягає у взаємодії магнітного поля напругової та струмової котушок, з вихровими струмами, що наводяться цими полями в алюмінієвому диску.
Складається з двох котушок 4 і 5 (котушки струму і напруги відповідно), які намотані на магнітопроводи 6 і 7, виконують роль електромагнітів. Утворювальні магнітні поля діють на індуковані ж ними вихрові струми в алюмінієвому диску 3 і змушують його обертатися, диск закріплений на рухомій вертикальній осі 2, на якій також розміщена черв’ячна передача 9, яка приєднана до рахункового механізму 10. Також для забезпечення гальмівного моменту, встановлюють постійний магніт 1. А для замикання основного магнітного потоку, який проходить через алюмінієвий диск 3, використовують протиполюс 8.
Котушка 4 виконана з товстого дроту, її називають струмовою обмоткою і підключається вона послідовно до всіх споживачів в електричному колі. Котушка 5 виконана з тонкого дроту для збільшення опору, її також називають котушкою напруги, і підключають її паралельно всім споживачам електричної енергії в колі.
Електронний лічильник електроенергії
Електронні електролічильники працюють за рахунок перетворення вхідного аналогового сигналу з датчиків в цифровий код, рівнозначний споживаної потужності. Цей код відправляється розшифровуватися на спеціальний мікроконтролер. Після чого на дисплей на яком виводиться кількість витраченої електроенергії.
Захист від несанкціонованого доступу
Кришка корпусу лічильника має вуха і кріпиться на спеціальні гвинти з отворами. Через отвори гвинтів та вуха пропускається волосінь або дріт, з’єднаний на вільних кінцях з пломбами. Вони встановлюються заводом-виробником або держповірником, як свідчення повірки та визнання виробу придатним до експлуатації, та перебувають на ньому на постійній основі. Кришка клемної колодки також має вушко і закріплюється на такі ж гвинти з вухами. Пломби встановлюють представники енергопостачальної організації під час встановлення лічильника та його подальшої реєстрації.