Перейти до контенту

Запобіжники

Оцініть статтю/Rate the article

Запобіжники – найпростіший апарат що захищає електроустановку від короткого замикання і значних перенавантажень

Плавкий запобіжник встановлюється в негорючий корпус. Запобіжники бувають одноразові і багаторазового використання.

Плавкі елементи виготовляють з свинцю його сплавів з оловом, цинком, міддю.

Запобіжники одноразового використання

Одноразові називаються просто електрична пробка. При збільшенні значення електричного струму в колі  вище номінального тонка проволока запобіжника розплавляється та розмикає електричне коло, таким чином захищаючи проводку та електроприлади від перегріву та загорянню. В залежності від призначення в пробку встановлюють плавкі запобіжники з різними значеннями номінального струму. В побуті вони зазвичай мають значення від 10 ампер до 32А.

Пробка зазвичай виготовляється з діелектрика наприклад фарфорової оболонки в якій знаходиться скляна трубка з провідником в середині та контактами на торцях. Зазвичай вкручуються в на щиті біля лічильника.

Недоліком такого приладу є відносно великий час спрацювання  на коротке замикання. Далеко не завжди пробка захищає від ураження електричним струмом. Крім того після спрацювання запобіжник в пробці потребує заміни.

Автоматичні запобіжники

Багаторазового використання називаються автоматичні пробки або автоматичні запобіжники. Вони також призначені для захисту від коротких замикань та перенавантажень. По способу установки ідентичні звичайним електричним пробкам. Пробка автомат це багаторазовий прилад  який оснащений тепловим розчеплювачем з біметалевою пластиною.

запобіжники

Основним робочим елементом автоматичної пробки є біметалева пластина яка складається з двох шарів різних металів, що мають різний коефіцієнт лінійного розширення при нагріванні. При нагріванні що виникає під дією великих струмів пластина починає вигинатись і приводить механізм розчеплення в дію. Навіть при коротких замиканнях на це потрібно декілька секунд , тому такий механізм не дуже ефективний при високих струмах.

Автоматичні запобіжники є більш зручними у використанні тому що не потребують заміни при спрацюванні та забезпечують більш надійний захист.

Приблизний розрахунок номіналу необхідної плавкої вставки

Виходячи з сумарної потужності споживачів в квартирі необхідно визначити робочий струм, по якому проводиться вибір запобіжника.

  1. При однофазному навантаженні на 1кВт потужності приходить струм що рівний 5 амперам.
  2. При трьохфазному навантаженні  на 1кВт потужності приходить струм що рівний 3 амперам.

Знаючи навантаження, визначають номінальний струм.

Наприклад 1

Потрібно обрати запобіжник для електропроводки в домі.

Спочатку визначаємо сумарне навантаження в домі, отримуємо: 2.2 кВт.

З першого правила отримуємо: 2.2 х 5 = 11А. Номінальний струм повинен бути більший ніж робочий струм. Отже, обираємо запобіжник 16 А. Струми плавких вставок повинен бути більший ніж номінальний.

Наприклад 2.

Обираємо захист для електродвигуна 3-фазного потужністю 3кВт.

З правила 2 отримаємо: 3 х 3=9 А

Обираємо запобіжник на 10А.

При виборі запобіжника для асинхронних двигунів. Потрібно враховувати пусковий струм який в 5-7 раз вище номінального. Тому обирати запобіжник по номінальному струму не можна, так як при пуску він згорить. Для асинхронних двигунів з коротко замкнутим ротором при невеликій частоті включення і легких умов пуску (t пуск= 5-10с) номінальний струм плавкої вставки повинен бути не менше 0.4 пускового струму двигуна.

При тяжких умовах відношення необхідно підняти  з 0.4 до 0.6.