Перейти до контенту

Види розеток

Оцініть статтю/Rate the article

Види розеток та будова розеток.

Розетка цей виріб є найважливішим елементом будь-якої домашньої електромережі. Немає такого будинку, в якому її немає.

Cаме через розетку відбувається підключення електроприладів, без яких немислиме сучасне життя.

Запам’ятайте

Не можна діставати вилку з розетки, смикаючи за шнур. Штифти вилки можуть застрягнути в контактах розетки. Також можна просто витягти розетку зі стіни і створити загрозу короткого замикання.

                Перед тим як починати роботу з є електричними пристроями  потрібно вимкнути подачу живлення.


Розетка – це частина штепсельного з’єднання, до якого також входить вилка.

Розетки встановлюються на висоті 50-90 см від полу. Забороняється ставити розетки поблизу заземлених водопровідних і газових труб, раковин, газових і електричних плит. Розетки мають знаходитись на відстані не менше ніж 50 см від них.

Видів розеток існує велика кількість і складно розібратися, яка саме потрібна. За зовнішнім виглядом всі вони схожі. Щоб визначитися з вибором, варто знати деякі технічні подробиці.

Будова розеток.

 Розетка складається з наступних основних елементів:

  • контакти;
  • основа, яка називається колодкою;
  • захисний корпус.

Контакт – основний робочий елемент розетки. Саме через нього відбувається передача електроенергії зсилового кабелю на контакти приладу споживача  що підключається. Головною умовою безаварійної роботи розетки є надійність контакту штепсельного з’єднання пари “вилка-розетка”.   Матеріал контакту – це металевий сплав, який має певну пружність для належно з’єднання штифтів в вилки з розеткою.

Велике значення має характеристика контактів, наприклад товщина штифта від цього буде залежати на яку напругу і силу струму вони розраховані. Старого зразка розетки розраховані на номінальну напругу в 220-230 В і силу струму 6,3-10 А. Ці величини набагато менші, ніж сучасні, в яких допустима сила струму – 10-16 А. Від даних показників залежить сумарна потужність електроприладів, які можна підключити до однієї розетки.

Відстань між вихідними контактами теж різна, у сучасних вона більша. Крім того, діаметр штифтів вилки також різниться: замість 4 мм він став 4,8 мм. Майте на увазі, що не у всяку розетку старого зразка можна підключити сучасний електроприлад.

Виходить, що сучасні розетки чи не в три рази перевершують старі зразки. Відбувається так через збільшення потужності побутових електроприладів

Колодка – основа розетки, то, на чому тримаються контакти і захисний корпус. Виготовлена вона з діелектрика кераміки або карболіту (в старих зразках). Кераміка – чудовий  діелектричний матеріал, міцний і вогнестійкий. На основі також є кріплення за допомогою яких розетка кріпиться до підрозетника.

типи розеток
Контакти та основа розетки

Захисний корпус – це зовнішня кришка з отворами під штепсель. Вона виконує захисну і декоративну функції. У певних видах розеток в кришку встановлюються спеціальні пристосування, такі як захисні шторки, підсвічування і т. д . Роблять кришки з термостійкої пластмаси.

Монтаж

Розетки по монтажу діляться на:

  • Розетки врізні, вбудовують в стіну за допомогою монтажної коробки діаметром 60мм, контакти ховаються, а зовні залишається тільки лицьова панель і рамка.
  • Накладної розетки не потребують спеціального отвору в стіні, як звичні внутрішні розетки, а встановлюються зверху на поверхню стін.

Великий вибір розеток визначений тим, при яких умовах вони будуть використовуватись та як. Відповідно будуть різнитися і їх зовнішній вигляд.

У розеток із заземленням два контакти живлення і один заземлюючий. Розетки з заземлюючим контактом розраховані на проводку нового покоління згідно європейського стандарту що має не тільки два контакти, а третій заземлюючий.  Через заземлюючий контакт відводиться статика а також небезпечна напруга і струм що виник в результаті пробою на корпус.

Подвійні розетки. В основі мають одну колодку стандартного розміру, тому вбудований варіант подвійної розетки придатний для установки в один підрозетник. Якщо в одному місці потрібно підключення розетки з кількістю гнізд більше ніж дві, то використовують накладні колодки (відкрита проводка) або роблять декілька внутрішніх одинарних розеток поруч і накладають зверху рамку. Одна подвійна розетка на 16 Ампер здатна пропустити струм в сумі від двох споживачів на 16 А.

Розетка подвійна з заземленням біла TINA

Розетки с підвищеним ступенем захисту. Встановлюються в приміщеннях з підвищеною вологість або на вулиці. Для установки в ванній кімнаті вистачить розетки з ІР44 для вулиці необхідно вище ІР55.

Антенна розетка. Замість звичайних двох отворів під штирі вилки у неї роз’єм під наконечник антенного кабелю. Такі розетки встановлюють в місцях, де стоять телевізори.

Розетка ТВ прохідна біла TINA

Телефонна розетка створена під роз’єм телефонного апарату.

Розетка телефонна цифрова біла TINA

Комп’ютерна розетка за зовнішнім виглядом дуже схожа на телефонну. Відрізняється розмірами наконечника і кількістю контактних проводів. Використовується для підключення до Інтернету.

Розетка комп'ютерна TINA

У різних країнах штепсельні роз’єми  можуть відрізнятися один від одного. При необхідності приєднання різних роз’ємів використовуються спеціальні перехідники.