Опубліковано Залишити коментар

Види розеток

типи розеток

Види розеток та будова розеток.

Розетка цей виріб є найважливішим елементом будь-якої домашньої електромережі. Немає такого будинку, в якому її немає.

Cаме через розетку відбувається підключення електроприладів, без яких немислиме сучасне життя.

Запам’ятайте

Не можна діставати вилку з розетки, смикаючи за шнур. Штифти вилки можуть застрягнути в контактах розетки. Також можна просто витягти розетку зі стіни і створити загрозу короткого замикання.

                Перед тим як починати роботу з є електричними пристроями  потрібно вимкнути подачу живлення.


Розетка – це частина штепсельного з’єднання, до якого також входить вилка.

Розетки встановлюються на висоті 50-90 см від полу. Забороняється ставити розетки поблизу заземлених водопровідних і газових труб, раковин, газових і електричних плит. Розетки мають знаходитись на відстані не менше ніж 50 см від них.

Видів розеток існує велика кількість і складно розібратися, яка саме потрібна. За зовнішнім виглядом всі вони схожі. Щоб визначитися з вибором, варто знати деякі технічні подробиці.

Будова розеток.

 Розетка складається з наступних основних елементів:

  • контакти;
  • основа, яка називається колодкою;
  • захисний корпус.

Контакт – основний робочий елемент розетки. Саме через нього відбувається передача електроенергії зсилового кабелю на контакти приладу споживача  що підключається. Головною умовою безаварійної роботи розетки є надійність контакту штепсельного з’єднання пари “вилка-розетка”.   Матеріал контакту – це металевий сплав, який має певну пружність для належно з’єднання штифтів в вилки з розеткою.

Велике значення має характеристика контактів, наприклад товщина штифта від цього буде залежати на яку напругу і силу струму вони розраховані. Старого зразка розетки розраховані на номінальну напругу в 220-230 В і силу струму 6,3-10 А. Ці величини набагато менші, ніж сучасні, в яких допустима сила струму – 10-16 А. Від даних показників залежить сумарна потужність електроприладів, які можна підключити до однієї розетки.

Відстань між вихідними контактами теж різна, у сучасних вона більша. Крім того, діаметр штифтів вилки також різниться: замість 4 мм він став 4,8 мм. Майте на увазі, що не у всяку розетку старого зразка можна підключити сучасний електроприлад.

Виходить, що сучасні розетки чи не в три рази перевершують старі зразки. Відбувається так через збільшення потужності побутових електроприладів

Колодка – основа розетки, то, на чому тримаються контакти і захисний корпус. Виготовлена вона з діелектрика кераміки або карболіту (в старих зразках). Кераміка – чудовий  діелектричний матеріал, міцний і вогнестійкий. На основі також є кріплення за допомогою яких розетка кріпиться до підрозетника.

типи розеток
Контакти та основа розетки

                Захисний корпус – це зовнішня кришка з отворами під штепсель. Вона виконує захисну і декоративну функції. У певних видах розеток в кришку встановлюються спеціальні пристосування, такі як захисні шторки, підсвічування і т. д . Роблять кришки з термостійкої пластмаси.

Монтаж

Розетки по монтажу діляться на:

  • Розетки врізні, вбудовують в стіну за допомогою монтажної коробки діаметром 60мм, контакти ховаються, а зовні залишається тільки лицьова панель і рамка.
  • Накладної розетки не потребують спеціального отвору в стіні, як звичні внутрішні розетки, а встановлюються зверху на поверхню стін.

Великий вибір розеток визначений тим, при яких умовах вони будуть використовуватись та як. Відповідно будуть різнитися і їх зовнішній вигляд.

У розеток із заземленням два контакти живлення і один заземлюючий. Розетки з заземлюючим контактом розраховані на проводку нового покоління згідно європейського стандарту що має не тільки два контакти, а третій заземлюючий.  Через заземлюючий контакт відводиться статика а також небезпечна напруга і струм що виник в результаті пробою на корпус.

Подвійні розетки. В основі мають одну колодку стандартного розміру, тому вбудований варіант подвійної розетки придатний для установки в один підрозетник. Якщо в одному місці потрібно підключення розетки з кількістю гнізд більше ніж дві, то використовують накладні колодки (відкрита проводка) або роблять декілька внутрішніх одинарних розеток поруч і накладають зверху рамку. Одна подвійна розетка на 16 Ампер здатна пропустити струм в сумі від двох споживачів на 16 А.

Розетки с підвищеним ступенем захисту. Встановлюються в приміщеннях з підвищеною вологість або на вулиці. Для установки в ванній кімнаті вистачить розетки з ІР44 для вулиці необхідно вище ІР55.

Антенна розетка. Замість звичайних двох отворів під штирі вилки у неї роз’єм під наконечник антенного кабелю. Такі розетки встановлюють в місцях, де стоять телевізори.

Телефонна розетка створена під роз’єм телефонного апарату.

Комп’ютерна розетка за зовнішнім виглядом дуже схожа на телефонну. Відрізняється розмірами наконечника і кількістю контактних проводів. Використовується для підключення до Інтернету.

У різних країнах штепсельні роз’єми  можуть відрізнятися один від одного. При необхідності приєднання різних роз’ємів використовуються спеціальні перехідники.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.