Електричне поле — це особлива форма матерії, що існує навколо заряджених тіл або частинок і діє з деякою силою на інші частинки або тіла, які мають електричний заряд.
Одна зі складових електромагнітного поля.
Наелектризовані тіла взаємодіють між собою – притягуються та відштовхуються.
Згідно вченню Фарадея та Максвелла простір, що навколо наелектризованого тіла, відрізняється від простору навколо ненаелектризованого тіла. В просторі де знаходится електричний заряд, існує електричне поле.
Якщо помістити електроскоп під купол і викачати повітря, то листочки електроскопа відштовхуються одне від одного. Отже електрична взаємодія передається не через повітря.
Отже це вид матерії який відрізняється від речовини.
За допомогою наших органів відчуттів не можливо відчути електричне поле. Про існування електричного поля можливо судити тільки по його дії.
Електричне поле заряда діє з деякою силою на інший заряд, що опинився в полі данного заряду.
Сила, з якою воно діє на внесений в нього заряд, називається електричною силою
В досліді показано якщо підвісити на нитці гільзу заряджену позитивним зарядом і піднесемо до неї заряджено негативним зарядом паличку. То по куту відхилення нитки побачимо, що чим ближче гільза до палички тим з більшою силою діє на неї поле зарядженої палички. Отже, поблизу заряджених тіл дія поля сильніша, а при віддаленні від них поле слабне.
Силові лінії електричного поля
Так як електричне поле не можна побачити, англійський фізик Майкл Фарадей запропонував зображувати електричні поля графічно за допомогою силових ліній.
Силові лінії електричного поля, або лінії електричного поля, — це умовні лінії, уздовж дотичних до яких на заряджене тіло діє сила з боку електричного поля.
За напрямок силових ліній беруть напрямок у якому електричне поле діє на позитивно заряджену частинку. А щільність силових ліній означає силу електричного поля.
Властивості електричного поля:
· існує в будь-якій точці простору, що оточує заряд;
· з віддаленням від заряду поле стає слабшим;
· має енергію, адже через його дію гільза набуває руху, відхиляючись на деякий кут;
· може існувати будь-де, навіть у вакуумі