Перейти до контенту

Олександрит

Оцініть статтю/Rate the article

Олександрит – це рідкісний різновид хризоберилу, який має зелений колір при денному світлі і червоний або фіолетовий колір при штучному освітленні. Цей ефект називається “Олександрівський ефект”.

Александрит є результатом невеликого заміщення алюмінію іонами хрому в кристалічній структурі, що викликає інтенсивне поглинання світла у вузькому діапазоні довжин хвиль у жовтій області спектру видимого світла. Оскільки людське зорове сприйняття найчутливіше до зеленого світла і найменше чутливе до червоного світла, александрит здається зеленим при природному світлі, де присутній весь спектр видимого світла, і червоним при ламповому світлі, яке випромінює менше зеленого і синього світла. Ця зміна кольору незалежна від будь-яких змін відтінку залежно від напрямку огляду крізь кристал, що виникають внаслідок плеохроїзму.

Дорогоцінний камінь І порядку

Олександрит

Олександрит був відкритий у 1834 році в Росії, і був названий на честь царя Олександра II. Олександрит є одним з найдорожчих дорогоцінних каменів у світі, і він є популярним вибором для ювелірних виробів.

Властивості

  • Хімічний склад: BeAl2O4
  • Твердість за шкалою Мооса: 8,5
  • Світлозаломлення: 1,744-1,758
  • Прозорість: прозорий
  • Блиск: скляний
  • Палітра: відтінки зеленого або червоно-фіолетового (колір залежить від домішок хрому і заліза)

Родовища

Головними постачальниками на світовий ринок виступають: Шрі-Ланка, Бразилія, Зімбабве, Кенія. Також добувають ці камені в США, Мадагаскарі, Тасманії. Всі родовища, що розробляються, є розсипними.

Корінне родовище олександрита знаходиться на Уралі. Протягом декількох десятиліть воно було спустошене. Уральські александрити рахувалися найкращими в свій час та вважалися еталонами якості.

Александрит відомий своєю рідкістю та ефектом зміни кольору, який робить його особливо цінним в ювелірній справі. Червоний та зелений колір александриту також символізують день і ніч, що робить його популярним в якості прикраси на різні часи доби.