Датчик руху – механічний або електронний прилад, призначений для виявлення фізичних рухів у приміщенні або на певній території.
Спочатку, датчики руху були призначені тільки для роботи в системах охоронної сигналізації. Вони реагували на появу в зоні, що охороняється об’єкта, що рухається і передавали сигнал тривоги на спеціальний контрольний пульт. Але виробники пішли далі і розробили моделі, здатні включати прожектора, сирени, вуличне освітлення, додаткове сигнальне і силове обладнання.
Конструкції датчиків руху
Конструктивно датчики руху для ввімкнення освітлення випускаються двох видів – це стельові і настінні. Хоча принцип роботи у них однаковий, але підбираються вони індивідуально, залежно від місця установки. Не кожен датчик руху можна встановити на вулиці, для цього датчик повинен мати необхідний ступінь захисту, починаючи від ІР44 і вище, а для приміщення вистачить і ІР20.
Види датчиків руху за принципом роботи.
Існує багато видів датчиків руху, проте найбільш поширеними є інфрачервоні датчики, ультразвукові датчики та мікрохвильові датчики. Також є комбіновані датчики руху, які можуть бути одночасно як інфрачервоними чи мікрохвильовими.
Інфрачервоний датчик руху
Принцип роботи інфрачервоного датчика руху заснований на визначенні температури об’єкта яка відрізняється від температури навколишнього середовища. Теплове випромінювання визначається та фокусується в лінзі Френеля, потім направляється в чутливий напівпровідниковий елемент – піроелектричний датчик. Датчик реагує лише на теплі рухомі об’єкти. Щоб датчик не реагував на теплі не рухомі об’єкти лінзою розбивають зони чутливості датчика на окремі промені. Датчик спрацьовує якщо об’єкт перетинає декілька променів.
Лінза Френеля – це послідовність концентричних кілець, кожне з яких складається з елемента простої лінзи, зібраних в правильному співвідношенні на плоскій поверхні для забезпечення короткої фокусної відстані. Лінза Френеля широко використовується в нашому повсякденному житті в маяках і прожекторах, щоб сконцентрувати світло у відносно вузькому промені. Завдяки можливості фокусування інфрачервоного випромінювання, вигнута лінза Френеля використовується у системах відеоспостереження.
Ультразвуковий датчик руху
Ультразвуковий датчик руху заснований на звуковій локації. Датчик руху має випромінювач (звуковий генератор) та мікрофон який вловлює відбиті звукові хвилі. Звуковий генератор виробляє коливання з частотою 25-40 кГц, звукові хвилі відбиваючись від перешкод повертаються до джерела (Ефект Доплера). Якщо тіло рухається, то звукові хвилі які відбиваються від об’єкта будуть змінювати свою частоту від початкової яка була згенерована.
Ці коливання не чутні людським вухом, але тварини, наприклад собаки, чутливі до цих частот. Такі датчики можуть дратувати їх і з цим виникають проблеми.
Мікрохвильовий датчик руху
Працює так які і ультразвуковий тільки замість ультразвуку, НВЧ випромінювання. Такі реагують навіть на найменші рухи за стінами, вікнами, перегородками чи іншими перешкодами. Крім того, працездатність датчиків руху НВЧ зовсім не залежить від температури прилеглих об’єктів чи навколишнього середовища. Це досить дорогі датчики, але вони реагують навіть на самі незначні рухи.
Використання датчиків руху для освітлення
Використання датчиків руху допоможе знизити споживання енергії та ресурс ламп. Позбавить від необхідності кожного разу клацати вимикач. Для освітлення на вулиці при правильному налаштуванні можна зробити так, щоб світло вмикалось, коли ви підходите до воріт будинку.
В приміщенні доцільно ставити інфрачервоний датчик, адже він буде реагувати на рух теплих об’єктів, та не буде спрацьовувати якщо людина рухається в іншій кімнаті, а мікрохвильовий датчик може реагувати на рух будь-яких об’єктів та спрацьвувати якщо цей рух буде в іншій кімнаті.
Найчастіше зустрічається інфрачервоний датчик руху, їх досить для простих завдань, якщо вам потрібна велика чутливість або точність – варто обрати датчик іншого типу.
Найпоширена схема підключення
Лампочка буде включатись лише від датчика.
Tweet