Крокова напруга – це напруга, обумовлена електричним струмом, що протікає по землі або по струмопровідній підлозі, і дорівнює різниці потенціалів між двома точками поверхні землі (підлоги), що знаходяться на відстані одного кроку людини.
Крокова напруга залежить від питомого опору грунту і сили струму, що протікає через нього.
Найбільша величина цієї напруги спостерігається на відстані 80 – 100 см від точки торкання дроту із землею, потім вона швидко знижується і на відстані 20 м практично стає рівним нулю.
Правила переміщення у зоні крокової напруги
У промислових умовах для переміщення в зоні високого ризику крокової напруги переміщатися необхідно у калошах або діелектричних чоботах. При випадковому попаданні в небезпечне місце необхідно сповільнити крок. Максимально скоротити відстань між ногами під час ходьби – приставляйте носок до п’яти, імітуючи гусячий крок. Забороняється наближатися до оголених дротів на відстань менше 8 метрів, виконувати такі дії допускається за наявності засобів захисту.
При пересуванні слід намагатися не відривати нижні кінцівки від землі.
Не можна допускати падіння на поверхню землі – така ситуація може призвести до смерті.
Допоможуть сухі дошки, які опинилися на шляху виходу з небезпечної території. Суха деревина – це чудовий діелектрик.
Уникайте цегляних та залізобетонних конструкцій.
Особливо небезпечна крокова напруга для великої рогатої худоби тому що відстань кроку у цих тварин дуже велика і відповідно велика напруга, під яку вони потрапляють. Непоодинокі випадки загибелі худоби від крокової напруги.