Однофазний асинхронний двигун, також відомий як однофазний індукційний двигун, є типом електричного двигуна, який використовується для приводу різних пристроїв та механізмів. Він є поширеним у побутовій техніці та малих промислових застосуваннях.
Однофазний асинхронний двигун працює на основі принципу електромагнітної індукції.
Він складається з двох основних частин:
- статора. Обмотка статора складається з двох частин: основної і допоміжної обмотки, до неї підключений конденсатор.
- ротора.
Однофазний асинхронний двигун має деякі особливості порівняно з трьохфазними асинхронними двигунами. Оскільки він працює на одній фазі живлення, йому потрібен початковий запуск, який може забезпечуватися за допомогою додаткових пристроїв, наприклад, стартового конденсатора.
Для запуску однофазного асинхронного двигуна необхідно надати ротору початкового напрямку обертання, наприклад поштовхом руки. На практиці для запуску однофазного асинхронного двигуна у статорі влаштовують додаткову пускову обмотку, вісь якої перпендикулярна осі основної (робочої) обмотки. Для отримання обертового магнітного поля пускова обмотка вмикається через конденсатор, завдяки чому досягається зсув струмів близько тт/2.
Типи однофазних двигунів
Є два типи однофазних асинхронних двигунів:
- біфілярні
- конденсаторні.
Відмінність полягає в тому, що в біфілярних однофазних двигунах пускова обмотка працює тільки до розгону мотора. Після цього вона вимикається спеціальним пристроєм – відцентровим вимикачем або пускозахисним реле (в холодильниках), оскільки після розгону вона знижує ККД.
У конденсаторних однофазних двигунах конденсаторна обмотка працює весь час.
Використання однофазного асинхронного двигуна широко поширене у різних пристроях, включаючи холодильники, пральні машини, насоси, вентилятори тощо, де потужність не є критичним фактором, а простота та надійність роботи мають важливе значення.