Перейти до контенту

ПЗВ

Оцініть статтю/Rate the article

ПЗВ (УЗО – устройство защитного отключения) – це пристрій захисного відключення, є механічним комутаційним приладом який служить для автоматичного переривання ланцюга при появі струму витоку, який виникає при певних умовах.

  1. Будова ПЗВ
  2. Типи ПЗВ
  3. Основні характеристики ПЗВ

Струм витоку виникає при електричному пробої ізоляції, а також при доторканні людини до фазного проводу чи до корпусу приладу який опинився під напругою.

В цьому випадку значення струму що приходить по фазному проводу буде відрізнятись від струму що на виході. Різниця між цими значеннями являється величиною струму витоку або диференційним струмом.

Коли диференціальний струм досягає певного значення ПЗВ спрацьовує та розмикає коло живлення.

ПЗВ це –  захист людини від ураження електричним струмом, а також запобіганню пожежі, що викликані замиканням на землю. Ці функції не властиві автоматичним вимикачам, що реагують на коротке замикання і перенавантаження.

Будова ПЗВ

Основним елементом є диференційний трансформатор, який відстежує різницю між вхідним і вихідним струмом, який проходить через прилад.

Коли витоку немає, диференціальний струм дорівнює нулю, коли з’являється витік на відстежуючій обмотці трансформатора з’являється різниця напруг, яка підсилюється і передається виконавчому пристрою. Сигнал про наявність диференційного струму призводить до розриву кола струму.

пзв це

По конструкції пристрій захисного відключення бувають:

– електромеханічні (не залежать від напруги живлення)

– електронні (залежать від напруги живлення) для роботи електронного ПЗВ необхідне додаткове живлення. Якщо на лінії до ПЗВ пропав робочий нуль, а фаза ні, то людина що візьметься за не заземлений корпус, або за фазу то електронне ПЗВ не відключиться, а електромеханічне в такому випадку спрацює.

Типи ПЗВ

В залежності від характеру навантаження в мережі що захищається, ПЗВ поділяються на наступні типи: АС, А, В, S, G.

Кожний з типів має свою область застосування. В побутових мережах зазвичай використовують АС, А типи.

  • Тип АС гарантовано спрацює тільки при витоку змінного струму повільно зростаючого або що виник моментально. Якщо виток стався після вузла випрямляча, тиристорного регулятора і т.д та струм є пульсуючий (випрямлений) або постійний, то з великою вірогідністю пзв не спрацює.
  • Тип А не має недоліків характерних типу АС і реагує на змінний синусоїдальний та постійний пульсуючий диференціальний струм, що виникає моментальну чи наростає поступово.
  • Тип В спрацьовує при виникненні змінного, постійного випрямленого диференційного струму.
  • Тип S. ПЗВ типу S спрацьовує які прилад типу АС, але з затримкою відключення 0,13 – 0,5 с.
  • Тип G. Пристрій захисного відключення типу G по часу спрацювання займає проміжне положення між АС і типом S з меншою затримкою в часі.

Основні характеристики ПЗВ

Номінальна напруга Uн – значення напруги при якому прилад працездатний. Зазвичай це 220В або 380В.

Номінальний струм Ін – максимальний струм при якому ПЗВ зберігає свою працездатність довгий час.

Номінальний відключаючий диференціальний струм Іnc – струм витоку, дана характеристика показує величину диференціального струму при якому ПЗВ повинно спрацювати.

Номінальний умовний струм короткого замикання – характеристика що визначає надійність і міцність приладу, його стійкість до надструмів. Також цей параметр називають стійкість до струму короткого замикання.

Номінальна комутаційна здатність Іm  – повинна бути не менше ніж в 10 раз більша номінального струму, або дорівнювати 500 А.

На лицевій панелі вказується наступні параметри:

  • Номінальна напруга
  • Номінальний струм
  • Струм витоку
  • Номінальний умовний струм короткого замикання
  • Тип ПЗВ.
пзв це

ІНШІ СТАТТІ ПРО ВИМИКАЧІ: