Пристрій плавного пуску – це пристрої, призначені для плавного прискорення та уповільнення асинхронних електродвигунів шляхом керування, прикладеної до них напруги.
Пристрій плавного пуску (Soft Starter) робить пуск електродвигуна м’яким та плавним. Це дозволяє уникнути різкого навантаження двигуна і виключити різких ривків, негайного перевантаження двигуна і підключених до нього механізмів.
В момент запуску двигуна, крутний момент моментально підвищується на 150-200% від базового рівня, а пусковий струм може зрости в 6-8 разів. Це погано позначається на механічній частині приводу, і вона може швидко вийти з ладу, а різке падіння напруги дає потужне навантаження на інші мережі, створюючи величезні проблеми для двигуна, аж до збою його роботи.
Це все може призвести до серйозних фінансових втрат. Кожна технічна проблема і кожен простій у роботі обладнання потребує витрачати додаткові кошти на ремонт і компенсацію збитків від недоотриманої продукції.
Завдяки пристрою плавного пуску, пусковий струм наростає в заданих йому межах протягом усього часу роботи машини.
Принцип роботи
Пристрій плавного пуску електродвигуна знижує напругу в момент запуску двигуна, за допомогою спеціальних силових ключів – симісторів, які (або зустрічно – паралельно включених тиристорів) примусово обмежує напругу до 30-60% від номінального, а потім повільно підвищує до нормального значення. Час відкритого стану силових ключів в момент пуску є невеликим і струм протікає лише малу частину періода, а далі час протікання струму збільшується і на двигун подається більша напруга і швидкість обертання збільшується.
Відкриттям та закриттям силових ключів керує контроллер. Після розгону двигуна замикається так званий байпасний контакт і напруга подається через ньго на двигун. ППП потрібен тільки під час запуску та гальмування. В деяких пристроїв цей байпас знаходиться в самому пристрої (внутрішній), а в деяких його потрібно встановлювати самостійно (зовнішній).
В результаті забезпечується плавний розгін двигуна і запобігається перенавантаження завдяки зниженню пускових струмів.
Встановлюється перед електродвигуном, на кожен двигун свій пристрій плавного пуску.
Вибір пристрою визначається такими факторами:
- потужністю та номінальний струмом електродвигуна згідно заводської таблички;
- коефіцієнт навантаження механізму.
Пристрій плавного пуску використовують в будівництві, інфраструктурі та промисловості для управління:
- відцентровими та поршневими насосами;
- вентиляторами;
- гвинтовими компресорами;
- конвеєрами;
- спеціальними механізмами (мішалками, міксерами)
Найвідоміші виробники пристроїв плавного пуску це АВВ, Schneider Electric, SIEMENS, Carlo Gavazzi, Lovato, Danfoss.
Tweet