Види розеток та будова розеток.
Розетка цей виріб є найважливішим елементом будь-якої домашньої електромережі. Немає такого будинку, в якому її немає.
Cаме через розетку відбувається підключення електроприладів, без яких немислиме сучасне життя.
Запам’ятайте
Не можна діставати вилку з розетки, смикаючи за шнур. Штифти вилки можуть застрягнути в контактах розетки. Також можна просто витягти розетку зі стіни і створити загрозу короткого замикання.
Перед тим як починати роботу з є електричними пристроями потрібно вимкнути подачу живлення.
Розетка – це частина штепсельного з’єднання, до якого також входить вилка.
Розетки встановлюються на висоті 50-90 см від полу. Забороняється ставити розетки поблизу заземлених водопровідних і газових труб, раковин, газових і електричних плит. Розетки мають знаходитись на відстані не менше ніж 50 см від них.
Видів розеток існує велика кількість і складно розібратися, яка саме потрібна. За зовнішнім виглядом всі вони схожі. Щоб визначитися з вибором, варто знати деякі технічні подробиці.
Будова розеток.
Розетка складається з наступних основних елементів:
- контакти;
- основа, яка називається колодкою;
- захисний корпус.
Контакт – основний робочий елемент розетки. Саме через нього відбувається передача електроенергії зсилового кабелю на контакти приладу споживача що підключається. Головною умовою безаварійної роботи розетки є надійність контакту штепсельного з’єднання пари “вилка-розетка”. Матеріал контакту – це металевий сплав, який має певну пружність для належно з’єднання штифтів в вилки з розеткою.
Велике значення має характеристика контактів, наприклад товщина штифта від цього буде залежати на яку напругу і силу струму вони розраховані. Старого зразка розетки розраховані на номінальну напругу в 220-230 В і силу струму 6,3-10 А. Ці величини набагато менші, ніж сучасні, в яких допустима сила струму – 10-16 А. Від даних показників залежить сумарна потужність електроприладів, які можна підключити до однієї розетки.
Відстань між вихідними контактами теж різна, у сучасних вона більша. Крім того, діаметр штифтів вилки також різниться: замість 4 мм він став 4,8 мм. Майте на увазі, що не у всяку розетку старого зразка можна підключити сучасний електроприлад.
Виходить, що сучасні розетки чи не в три рази перевершують старі зразки. Відбувається так через збільшення потужності побутових електроприладів
Колодка – основа розетки, то, на чому тримаються контакти і захисний корпус. Виготовлена вона з діелектрика кераміки або карболіту (в старих зразках). Кераміка – чудовий діелектричний матеріал, міцний і вогнестійкий. На основі також є кріплення за допомогою яких розетка кріпиться до підрозетника.
Захисний корпус – це зовнішня кришка з отворами під штепсель. Вона виконує захисну і декоративну функції. У певних видах розеток в кришку встановлюються спеціальні пристосування, такі як захисні шторки, підсвічування і т. д . Роблять кришки з термостійкої пластмаси.
Монтаж
Розетки по монтажу діляться на:
- Розетки врізні, вбудовують в стіну за допомогою монтажної коробки діаметром 60мм, контакти ховаються, а зовні залишається тільки лицьова панель і рамка.
- Накладної розетки не потребують спеціального отвору в стіні, як звичні внутрішні розетки, а встановлюються зверху на поверхню стін.
Великий вибір розеток визначений тим, при яких умовах вони будуть використовуватись та як. Відповідно будуть різнитися і їх зовнішній вигляд.
У розеток із заземленням два контакти живлення і один заземлюючий. Розетки з заземлюючим контактом розраховані на проводку нового покоління згідно європейського стандарту що має не тільки два контакти, а третій заземлюючий. Через заземлюючий контакт відводиться статика а також небезпечна напруга і струм що виник в результаті пробою на корпус.
Подвійні розетки. В основі мають одну колодку стандартного розміру, тому вбудований варіант подвійної розетки придатний для установки в один підрозетник. Якщо в одному місці потрібно підключення розетки з кількістю гнізд більше ніж дві, то використовують накладні колодки (відкрита проводка) або роблять декілька внутрішніх одинарних розеток поруч і накладають зверху рамку. Одна подвійна розетка на 16 Ампер здатна пропустити струм в сумі від двох споживачів на 16 А.
Розетки с підвищеним ступенем захисту. Встановлюються в приміщеннях з підвищеною вологість або на вулиці. Для установки в ванній кімнаті вистачить розетки з ІР44 для вулиці необхідно вище ІР55.
Антенна розетка. Замість звичайних двох отворів під штирі вилки у неї роз’єм під наконечник антенного кабелю. Такі розетки встановлюють в місцях, де стоять телевізори.
Телефонна розетка створена під роз’єм телефонного апарату.
Комп’ютерна розетка за зовнішнім виглядом дуже схожа на телефонну. Відрізняється розмірами наконечника і кількістю контактних проводів. Використовується для підключення до Інтернету.
У різних країнах штепсельні роз’єми можуть відрізнятися один від одного. При необхідності приєднання різних роз’ємів використовуються спеціальні перехідники.
Tweet