Діодний міст – електричний пристрій, електрична схема для перетворення («випрямлення») змінного струму в пульсуючий (постійний). Складається з чотирьох діодів.
Важлива частина електронних приладів, що живляться від побутової електромережі напругою 220 В та частотою 50 (60) Гц. Як відомо, для роботи більшості приладів потрібен не змінний струм, а постійний. Тому виникає потреба у випрямленні змінного струму.
Призначення діодного випрямляча – пропускати електричний струм в одному напрямку та не допускати його зворотний рух. Принцип його дії ґрунтується на односторонній провідності — властивості напівпровідникового діода пропускати струм лише в одному напрямку.
В такому випадку діод буде пропускати лише позитивну напругу (верхню частину синусоїди), а нижню буде ‘зрізати’.
Для повного випрямлення використовують діодний міст.
Принцип роботи діодного моста
Наприклад, у складі блоку живлення, є випрямляч – діодний міст. Діодний міст у схемах, що застосовуються в мережах з однофазною напругою, складається з чотирьох діодів.
На вхід діодного моста подається змінний струм, полярність якого у побутовій електромережі змінюється із частотою 50 Гц.
При позитивній напрузі (верхня частина синусоїди, червона стрілка) струм піде через діод VD2, навантаження, VD3.
При негативній (нижня частина синусоїди, зелена стрілка) через діод VD4, навантаження, VD1.
У результаті протягом період струм двічі проходить через навантаження в одному напрямі.
Діодні мости (однокорпусні)
Мости можуть бути зібрані з окремих дискретних діодів та можуть бути виконані у вигляді однокорпусного виробу (діодні збірки).
Однокорпусне виконання при звичайному застосуванні кращі – дешевші та менші за об’ємом. Діоди підібрані виробником та мають близькі гранично-допустимі параметри.
Недолік однокорпусного виконання – при відмові одного з діодів у збірці доводиться замінювати весь компонент, в мостах з дискретних діодів замінюється тільки діод, що відмовив.