Перейти до контенту

Світлодіодні лампи

5/5 - (1 vote)

Світлодіодні лампи – це лампи які використовують світлодіод в якості джерела світла.

Світлодіод – це напівпровідниковий прилад заснований на р-n переході й призначений для випромінювання світла в видимому спектрі.  р-n перехід це з’єднані разом дві частини напівпровідників з різним типом провідності.

При підключенні світлодіода до джерела постійного струму плюсом до контакту р, а мінусом до n то через світлодіод потече струм. При проходженні електронів через зону р-n переходу електрони рекомбінують з дірками, при чому для виробництва світлодіодів використовують матеріали в яких рекомбінації носять не тепловий а випромінюючий характер, тобто енергія що виділяється йде не на нагрів напівпровідника, а на випромінення фотонів в оптичному спектрі.

Світлодіоди що випускаються складаються з кристала напівпровідника, що знаходиться в лінзі з полімерного матеріалу (наприклад епоксидної смоли).

Історія світлодіода

Перше відоме повідомлення про випромінювання світла твердотілим діодом було зроблено в 1907 році британським експериментатором Генрі Раундом з Марконі Лабс. Раунд вперше відкрив і описав виникнення жовтого, зеленого і оранжевого свічення на катоді приладу при вивченні проходження струму в парі метал – карбід кремнію (карборунд, хімічна формула SiC).

Світлодіоди залишалися дуже дорогими аж до 1968 року (близько $ 200 за штуку), тому їх практичне застосування було обмежено.  Дослідження Жака Панкова в лабораторії RCA привели до промислового виробництва світлодіодів, в 1971 році він з колегами отримав синє світіння на нітриді галію і створив перший синій світлодіод

Для освітлення інтерес представляють світлодіоди які випромінюють біле світло.

Світлодіод повинен живитись від джерела стабілізованого струму. Для цього використовують так звані драйвери. Їхня задача знизити напругу та стабілізувати струм який необхідний для живлення світлодіодів.

Будова світлодіодної лампи

Світлодіодні лампи – це корпус, в якому розміщені друкована плата зі світлодіодами та драйвер.  Зовні світлодіоди захищені оптичними елементами, які розсіюють світло – розсіювачем.  Для закріплення лампи в патроні та підведення до неї електроживлення вона забезпечена цоколем.

Типи колб світлодіодних ламп

Лампочки бувають різних форм. Правильна форма може доповнити стиль вашого будинку. У вас є традиційна люстра? Вибирайте свічку або лампочку в формі свічки. У вас є сучасний підвісний світильник? Виберіть лампочку в формі кулі.

Лампи грушоподібної форми (A, Arbitrary)

Це класична форма, про яку думає більшість людей, представляючи лампочку. Лампи відомі як лампи загального призначення або стандартні лампи. Ці лампочки зазвичай доступні як з байонетним (B22), так і з гвинтовим (E27, E14) цоколем і мають широкий спектр застосування.

Найчастіше їх використовують в домашніх умовах. Найбільш часто продаються лампи А55, A60, A67.

Лампи в формі свічки 

Лампи серій Blunt (B), Candle або Conical (C) і Candle Angular (CA) – це лампи, що імітують форму полум’я свічки. Вони менші за розміром, ніж більшість інших серій лампочок. Кожна лампочка має трохи різну форму – CA найбільше схожий на полум’я свічки зі злегка вигнутим кінцем. C і B, які виглядають більш притупленими і стилізованими.

Форма свічки (маркування B, C)

 Blunt (B), Candle або Conical (C)

Форма свічки на вітрі (маркування BA, CA)

 Candle Angular (CA)

Це лампи, що схожі формою на полум’я свічки. Вони менші за розміром, ніж більшість інших серій лампочок. Кожна лампочка має трохи різну форму – CA найбільше схожа на полум’я свічки зі злегка вигнутим кінцем, що імітує вітер. C і B, які виглядають більш притупленими і стилізованими.

Зазвичай лампи з таким типом колби мають цоколь E27 або E14 і використовуються в класичних люстрах і настінних бра.

Найчастіше зустрічаються лампи з колбою B35, С35 і С37.

Лампи в формі грибка (R, Reflector)

Лампи Reflector (R) або Bulged Reflector (BR), які іноді використовуються як взаємозамінні, мають внутрішнє облицювання з відбиваючого матеріалу, який допомагає проєктувати світло з лампи. Вони мають плоску (R) або опуклу (BR) поверхню

Reflector (R)

Bulged Reflector (BR)

Такі лампи часто називають “дзеркалки” або “рефлектор”. Лампи з такою формою колби зазвичай мають цоколь E14 або E27.

Найбільш відомі лампи R39, R50, R63

Лампи “спот” (MR, Multifaceted Reflector)

Таку форму мають лампи з поворотно-штирьковим цоколем GU10 і штирьковим GU5.3.

Лампочки зі світловідбиваючою поверхнею. Як випливає з їх назви, що відбиваючий матеріал на лампі MR багатогранний, що допомагає їм забезпечувати спрямований промінь світла.

Лампи Globe (G)

Сферичні лампочки різних розмірів. Вони бувають маленькими, розміром з м’яч для гольфу, придатними для невеликих закритих світильників, до дуже великих глобусів розміром з кришталеву кулю, призначених для демонстрації. У лампах більшого розміру G зазвичай використовуються вуглецеві або світлодіодні нитки, що надає їм естетичного вигляду.

Лампи трубчасті(циліндричної форми) (T, Tube)

Трубчасті або трубчасті (Т) лампи доступні в різних розмірах і формах трубок, від знайомих люмінесцентних ламп до естетично привабливих трубчастих форм, подібних пробірці. Їх діапазон розмірів і базових типів (включаючи E27, E12, G5 і G13). Зустрічаються лампи з колбою Т3, Т4, Т20, Т30, Т37

Високопотужні лампи або промислові

Лампа промислова – це лампа підвищеної потужності для створення більшої освітленості для великих приміщень, наприклад цехів, складів і т.д.

Кольорова температура (Температура світла)

Тепле або холодне світло? Показана в одиницях Кельвіна (K), «колірна температура» визначає, яке світло  випромінюють лампочки тепле чи холодне. Лампи з низьким значенням Кельвіна випромінюють тепле жовте світло, яке відмінно підходить для створення затишної атмосфери. Лампи з більш високим значенням Кельвіна випромінюють холодне синє світло. Значення Кельвіна лампи зазвичай вказується на упаковці разом з простим описом, наприклад, «теплий білий» або «холодний білий».

Переваги світлодіодних ламп

До головних переваг світлодіодних ламп можна віднести їх довгий строк служби тому вони не потребують частої заміни. При низькій напрузі й невисоких струмах можуть створювати високий рівень освітленості. Мають велику ударну міцність, не випромінюють інфрачервоне та ультрафіолетове випромінення. Миттєво вмикаються на відміну від люмінінсцентних ламп.