Перейти до контенту

Прожектор

5/5 - (1 vote)

Прожектор – це прилад світловий потік джерела світла якого концентрується в середині щодо малих тілесних кутів.

Прожектори призначаються для освітлення далеких предметів або для світлової сигналізації на значні відстані. Джерела світла зазвичай забезпечуються оптичними пристроями, що створюють необхідне світлорозподілення. Перерозподіл світлового потоку джерела світла можна здійснити шляхом відображення його від дзеркальних поверхонь, заломлення променів призмами і лінзами, а також за допомогою відображають і заломлюючих світло елементів. Наприклад, щоб створити гостронаправлене випромінювання, використовують параболічний відбивач, а в його фокус F поміщають джерело світла дуже високої яскравості.

Прожектор це – прилад який може служити як для освітлення всередині приміщення (наприклад, гаражний бокс), так і для зовнішнього освітлення, освільки має високий ступінь захисту від навколишнього середовища.

Види прожекторів

По типу ламп:

По застосуванню:

Світлодіодний прожектор

LED прожектор складається з таких складових, як: корпус прожектора, захисне скло, світлодіод (ключовий елемент прожектора), рефлектор або відбивач, силіконовий захист, зажим, драйвер, кріпильна скоба або “вухо”. Основними елементами прожектора є сам світлодіод і драйвер. Світлодіодний прожектор розрахований для вуличного використання з цього має ступінь захисту IP65, що означає пило- та волого захищеність.  Випускають 2 основних типи прожекторів COB і SMD.

 SMD-світлодіоди

Передбачає пряме з’єднання припоєм контактних майданчиків підкладки і монтажної плати. SMD-світлодіоди розміщуються на платі на невеликій відстані, як правило, вони в кілька разів більше лінійних розмірів кристалів. Недоліком SMD-світильників є більш складна конструкція в разі виникнення потреби в ремонті конструкції. Цілком можна перепаяти SMD-діод, але для цього буде потрібно спеціальне обладнання.

COB-світлодіоди

Подальшим етапом в розвитку і виготовленні прожекторів стала технологія Chip-on-Board, скорочено COB. Переклад даного терміна «численні кристали на платі». Суть технології COB полягає в розміщенні на платі кристалів без корпусів і керамічних підкладок, а також покриття цих діодів загальним шаром люмінофора. Завдяки цьому, дуже сильно зменшується ціна LED матриці. Кристали світлодіодів при технології COB розташовані набагато ближче один до одного, ніж при використанні SMD-світлодіодів. Щільність розміщення досягає до 80 кристалів на 1 квадратний сантиметр. Вони мають загальне покриття люмінофором. Тому COB-(матриця) світиться рівномірно, в ній майже не можливо побачити окремі точки. 

Світлодіодні прожектори бувають декількох видів звичайний прожектор, з датчиком руху, на сонячній батареї та переносний вони  відрізняються за будовою та можуть мати додаткові функції.

Звичайний світлодіодний прожектор

Звичайний світлодіодний прожектор не має в своїй конструкції додаткової фурнітури чи особливості в конструкції. Він має лише одну функцію – це випромінювання світла.

Прожектор з датчиком руху.

Даний прожектор в своїй конструкціїї має датчик руху, який вмикає світло коли в радіус дії датчика починається рух. Датчик руху використовує інфрачервоні промені які розпізнають рух.

При встановленні такого LED-прожектора необхідно враховувати діапазон роботи датчика.

Прожектор на сонячній батареї

Даний прожектор не потребує підключення до мережі, для нього необхідне лише правильне місце встановлення щоб на сонячну панель потрапляло якомого більше сонячного світла.  Такі прожектори складаються з самого прожектора, сонячної панелі, акумулятора, а також мають пульт керування яким можна зменшити яскравість, встановити час роботи або вимкнути.

Прожектор переносний

Такий прожектор має або акумулятор або довгий шнур для підключення до мережі. Їх використовують там де немає необхідності встановлювати постійне освітлення, наприклад будівельні майданчики чи майстернях. Превагою є те що його мажна перенести в інше місце де він необхідний.

Металогалогенний прожектор

Принцип роботи такого пристрою полягає в наступному: заповнена парами газу газорозрядна лампа при включенні випромінює світло. Такий прожектор забезпечує яскраве світло холодного відтінку.

Металлогалоге́нна ла́мпа (МГЛ) — один з видів газорозрядних ламп (ГРЛ) високого тиску. Відрізняється від інших  ГРЛ тим, що для корекції спектральної характеристики дугового розряду в парах ртуті в пальник МГЛ дозуються спеціальні добавки випромінюють (ВД), що представляють собою галогеніди деяких металів.

Ксеноновий прожектор

Ксенонова дугова лампа – джерело штучного світла, в якому джерелом випромінювання є електрична дуга в колбі, заповненої ксеноном. Дає яскравий білий світ, близький по спектру до денного.

Лампа складається з колби зі звичайного або кварцового скла з вольфрамовими електродами. Колбу вакуумують і потім заповнюють ксеноном.

Ксеноновий прожектор – це джерело світла, яке здатне висвітлити велику площу.

Ртутний прожектор

Ртутні газорозрядні лампи являють собою електричні джерела світла, в яких для отримання оптичного випромінювання використовується газовий розряд в парах ртуті. Ртутні лампи є різновидом газорозрядних ламп. Для найменування всіх видів таких джерел світла у вітчизняній світлотехніки використовується термін «розрядна лампа» (РЛ)

Плазмовий прожектор

Плазмові прожектори призначені для освітлення приміщень і відкритих зон з висотою більше 6 м, для яких складно реалізувати освітлення іншими способами. 

Прожектор з лампою розжарювання

Світло випускає тіло розжарення, що нагрівається електричним струмом до високої температури. Як тіла розжарення найчастіше використовується спіраль з тугоплавкого металу

Найменш бажаний варіант з усіх можливих, так як характеризується підвищеним виділенням тепла під час роботи. А значить, лише частина енергії витрачається на освітлення території, що говорить про невисоку ефективність такої лампи 

Інфрачервоний прожектор

Даний вид освітлювальних приладів випромінює такий спектр світла, який не бачить людське око. Інфрачервоний прожектор використовується в системах відеоспостереження, а також в пристроях, які застосовують в нічний час для освітлення території.

Якщо людське око не здатне виявити інфрачервоне світло, то камери вловлюють його легко і картина видна чітка і зрозуміла.

Театральні прожектори

Театральний прожектор – це професійний освітлювальний прилад направленого світла з різною потужністю. Світло прожектора дозволяє висвітлити й підкреслити окремі елементи сцени. Прожектори що використовуються для театральної підсвітки в залежності від призначення мають свій тип кріплення.

Види театральних прожекторів:

– Однолінзові прожектори

– Низьковольтні

– Параблайзери

– Профільні

– Слідкуючі

– Сканери

– Рухомі голови

– Колорченджер

Однолінзові прожектори

Однолінзовий прожектор це прилад оптична система яких складається з джерела світла, сферичного відбивача та плоско-випуклої лінзи, яка виконує функцію об’єктива. Головним недоліком вважають хроматичного спотворення. По краю світлової плями, з’являється райдужний ободок – результат дисперсії.

Прожектор це

Низьковольтні прожектори

Створені з метою отримати вузький промінь який має високий світловий потік. Лампа встановлюється в отвір відбивача. Оскільки відбивач має значні розміри, з’являється вірогідність паразитного засвічення – небажаних відблисків від приладу. Для усунення відблисків встановлюється сонцезахисна бленда. Недоліком є необхідність використання знижуючих трансформаторів які збільшують вагу приладу.

Парблайзери

Праблайзери або прожектори PAR з лампою-фарою, мають таку ж оптичну схему з параболічним відбивачем що й низьковольтні прожектори. Відбивач є не від’ємною частиною колби лампи та не відноситься до корпусу приладу й називається лампа-фара.

Лампа-фара

Корпус являє собою металевий тубус в якому розміщується лампа-фара та електронні компоненти.

Діаметр і розмір PAR 16, PAR 30 (3,75 “), PAR 38 (4,75”), PAR 46 (5,75 “), PAR 56 (7”), PAR 64 (8 “) визначаються потужністю застосовуваних ламп (100, 200, 250, 300, 500, 1000 Вт)

Прожектор це

Профільні прожектори

Профільні прожектори дають можливість створювати заданий профіль променя за допомогою лезоподібних заслінок та ірисової діафрагми які знаходяться в корпусі прожектора. Це дає змогу створити промінь прямокутної, трапецевидної та інших форм. В якості трафаретів використовують спеціальні пластини – гобо. Вони можуть бути металевими, скляними, кольоровими та монохромними.

Прожектор це

Слідкуючі прожектори

Слідкуючі прожектори або світлових пушок – виділяти артиста, зробити на ньому світловий акцент. Сучасні слідкуючі прожектори мають системи зміни кольору і регулювання яскравості, але більшість керується вручну.

 Даний прожектор має корпус яким можна керувати, щоб слідувати за артистом та має високу яскравість світлового потоку.

Сканери

Головною ознакою сканера є система позиціювання променя. Вона складається з джерела світла, системи об’єктивів і скануючого дзеркала. Дзеркало відбиває світло що випромінюється джерелом світла і перетворене об’єктивами. Кут нахилу дзеркала відносно напрямку світлового потоку визначає кут відбиття променю. Дзеркало може змінювати своє положення в вертикальних та горизонтальних площинах за допомогою спеціального механізму. Механізмом керують зі світлового пульта. Як правило сканери додатково оснащені приладами які можуть змінювати колір променю та його форму. Це допомагає створювати динамічні ефекти.

Рухомі голови (Moving heads)

Відтворюють можливості сканерів, але відрізняються в будові. У випадку сканера рухається дзеркало то у випадку moving heads рухається сам корпус приладу. Цей рух відбувається в горизонтальній та вертикальній площині та має діапазон 360 градусів як по осі Х, так і по Y. Ці прилади також можуть мати додаткові функції, наприклад автоматична зміна кольору променя та інше. Для зміни форми променя використовують призми й гобо, можливе створення динамічних ефектів.

Колорченджер

Колорченджер – світильники що мають можливість змінювати автоматично колір. Вони використовуються в освітленні сценічного простору. Часто такі прилади мають систему змішування кольору CMY, завдяки якій можливо можна отримати будь-який колір з точністю до відтінку.

Промислові прожектори

Промислові прожектори використовують для освітлення будівельних майданчиків, цехів, майстерень. Такі прожектори мають високий ступінь захисту від пилу та вологи. Тому що у виробничих приміщенях зазвичай більше пилу, вологи, а також парів речовин які використовуються в виробництві.

Одним з головних критеріїв промислових прожекторів є потужність. Вона залежить від того яку площу необхідно освітити.